Alexandra David-Néel
(*24. října 1868 – †8. září 1969) – francouzská spisovatelka, pěvkyně, novinářka, cestovatelka a buddhistka.
Alexandra David-Néel se narodila v Saint-Mandé, části výhodního předměstí Paříže. Její otec byl Francouz a učitel a matka Belgičanka se skandinávskými a sibiřskými kořeny. V roce 1873 celá rodina odešla do Belgie. Alexandra David již v osmnácti navštěvovala Teozofickou společnost Heleny Petrovny Blavatské. Podle některých verzí konvertovala v roce 1889 k buddhismu (ve 21 letech) a odešla do Londýna studovat angličtinu, řeč tehdy nezbytnou pro orientalisty. Začala také studovat sanskrt a tibetštinu.
Na návrh svého otce Alexandra studovala na konzervatoři v Bruselu, kde navštěvovala hodiny klavíru a zpěvu. Aby pomohla rodičům, přijala operní angažmá v Hanoi - v tehdejší Indočíně. V Tunisu se seznámila se svým budoucím manželem Philippem Neélem de Saint-Sauveur, za kterého se v roce 1904 provdala. Alexandra David-Néel nechtěla mít děti, protože si uvědomovala, že by to omezilo její nezávislost. Manželství bylo přerušeno její cestou do Indie, která trvala od roku 1911 do roku 1925. Poté se manželé oddělili, nikdy se však nerozvedli a udržovali intenzivní korespondenci až do roku 1941, kdy Philipp Néel zemřel.
V Indii Alexandra David-Néel studovala buddhismus. Navštívila Sikkim - malý indický svazový stát sousedící s Nepálem. Zde se spřátelila s nejstarším synem místního krále a navštívila mnoho buddhistických klášterů. Dále se setkala s tehdejším duchovním vůdcem Sikkimu, Sidkeongem, který jí poskytl jako učitele lamu Kazi Dawa Samdupa. Společně s ním se Alexandra David-Néel setkala se 13. Dalailamou, který byl v té době v Indii v exilu. Od místního lámy dostala náboženské jméno Yshe Tome - Lampa moudrosti. V roce 1914 se setkala s patnáctiletým Aphurem Yongdenem, který se v roce 1929 stal jejím adoptivním synem.
Alexandra David-Néel opakovaně navštívila Tibet, setkala se s Pančenlamou a strávila dva měsíce v přestrojení za Tibeťanku ve Lhase v roce 1924. Mezi roky 1937 - 1946 Alexandra navštívila rovněž Čínu a Japonsko.
V roce 1946 nadobro odjela i se svým adpotivním synem Yongdenem do Francie, kde se usídlila v Digne v Provence.
Když dosáhla Alexandra David-Néelová věku 100 let, požádala si o obnovu svého cestovního pasu. Zemřela v Digne-les-Bains, v jihozápadní Francii.
Dílo (výběr)
- Pro život (1898)
- Moderní buddhista a buddhismus Buddhy (1911)
- Cesta Pařížanky do Lhasy (1927)
- Mystikové a mágové Tibetu (1929)
- Lamaistické iniciace (1930)
- Nadlidský život Gesar z Lingu, tibetského hrdiny (1931)
- V zemi lupičů kavalírů (1933)
- Mipam, lama s paterou moudrostí (1935)
- Magie lásky a černá magie; příběhy neznámého Tibetu (1938)
- Buddhismus: Jeho učení a metody (1939)